
Не знам за вас , но аз се уморих да купувам синтетични балсами за устни, пълни с вазелин и други неествени и неприятни на вкус съставки. Говоря за конвенционалните балсами за устни , които се предлагат във всеки търговски обект от най-големите козметични компании. Омръзна ми да ни замазват очите с лъскави реклами, опаковки и маркетингови трикове.
В стремежа си за по-природосъобразен начин на живот и “натурални” навици поех инициативата сама да си създавам част от козметиката. Вдъхнових се от качествата на някои масла и след редица проучвания създадох свой балсам за устни с прекрасна констистенция , аромат и в няколко разновидности. Не, че не съм купвала био натурални балсами , но не ми допаднаха , поради своята твърдост, липса на цвят и излишно висока цена. Не ме разбирайте погрешно! Със сигурност на пазара има качествени и изчистени продукти, но аз предпочитам лично да съм запозната със съдържанието на продукта.
Правенето на такъв тип козметика се превърна в едно много приятно за мен хоби. И тъй като ми е достатъчен един стик за месец-два, реших да предложа и на хората да тестват продукта. Балсамите са handmade идея за симпатичен и практичен коледен подарък на близки и приятели.
Като жени ние използваме червило и балсами за устни всеки ден и то по няколко пъти. Знаете ли, че изяждаме около килограм червило на година? Тази статистика е ориентировъчна, но не ми трябват нови проучвания за да се досетя, че не е много здравословна конвенционалната козметика. Предпочитам да “изяждам” килограм от червило направено изцяло от натурални и то ядливи съставки.
Маслата, които избрах са със 100 % органичен произход доказан с USDA сертификат .
Предлагам балсама в няколко разновидности: без цвят (подходящ за мъже) и с цвят ( вишнево-червен, fiery red и candy pink) .
Основните компоненти са: непреработено био какаово масло, непреработено масло моной де Таити (получено чрез накисване на листенца гардения , потопени в кокосово масло ), нерафинирано бадемово/ сусамово масло, восък от жожоба, пчелен восък, студенопресовано масло от семки на ягода, минерален пигмент мика, етерично масло от мандарина.
Свойства и характеритики на продукта :
- предпазва, омекотява и хидратира устните за много часове ;
- с прекрасен естествен аромат и мека консистенция;
- не съдържа тежки метали, парабени, силокони, парфюм, минерални масла;
- заместител на червило;
- с UV- защитен ефект върху устните (особено през лятото) ;
- сертификати за органичен произход на съставките – USDA и Austria Bio Garantie.
Хубавато е ,че бих могла да изработя балсам съобразен с изискванията на потребителя , като например, да подсиля цвета или да сменя аромата.
Въпреки,че не се произвеждат във индустриални условия , аз се старая да изработвам балсамите внимателно като спазвам хигиенни норми. С други думи правя го така, както бих го направила за себе си.
Ето и трите разновидности на балсама- dark cerise (вишнево-червен), fairy red и candy pink.
Постарала съм се цветовете от снимките да не се разминават с реалността , но моля имайте предвид, че може да са с една идея по-наситени. Освен това много зависи и какъв е вашия естествен цвят на устните.
- Dark cerise (вишнево-червен)

Състав: нерафинирано какаово масло, нерафинирано масло моной де Таити, пчелен восък , восък от жожоба, студенопресовано бадемово масло, минерален пигмент мика , етерично масло мандарина.
Цена: 4 лв Грамаж: 5 гр
2) Fairy red (приказно червен)

Състав: нерафинирано какаово масло, нерафинирано масло моной де Таити, пчелен восък , студенопресовано бадемово масло, студенопресовано масло от семки на ягода, минерален пигмент мика , етерично масло мандарина.
Цена: 4 лв Грамаж: 5 гр
3) Candy pink ( бонбонено розово)

Състав: нерафинирано какаово масло, нерафинирано масло моной де Таити, пчелен восък , восък от жожоба, студенопресовано сусамово масло, минерален пигмент мика , етерично масло мандарина.
Цена: 4 лв Грамаж: 5 гр
Ето защо избрах някои от гореспоменатите масла за основен състав:
Нерафинирано какаово масло– хидратиращо , с ухание на шоколад; извлечено от какаови зърна сорт Criollo.
Масло моной де Таити– ароматът му моментално ме плени. Ухае на гардения. Създава у мен усещането,че съм в пищна и цветна екзотична градина на незнаен остров. Много леко и омекотяващо масло.
Восък от жожоба– съдържа миристинова киселина. Восъкът контролира влагата и придава фотозащита на външните слоеве на кожата .
Масло от семки на ягода- със сладък плодов аромат; хидратира и омекотява суха и чувствителна кожа. Подхранва в дълбочина и задържа влагата.
Това, което ме потикна да продължа да си правя подобна козметика е ефектът, който не очаквах. Изключително добре овлажнява кожата и ароматът е много приятен.
Изборът да отбягвам конвенционалната козметика е лично мой на база сведенията, на които съм попадала през годините. Надявам се тази статия да ви е била полезна, да съм ви насърчила да потърсите информация по темата за да намерите вашата истина . Направете и вие вашето проучване кои са вредните съставки във подобен тип козметика. Само ще загатна ,че масово в балсамите сe слага петролния дериват petrolatum ( т.нар. parffinum liquidum). Когато прочета това на етикета продуктът за мен моментално отпада като възможност да го ползвам.
Напрaвете вашият информиран избор!
И така, за мен ще бъде голямо удоволствие да изработя специално за вас балсам за устни , особено сега във зимните месеци, когато кожата ни има нужда от подхранване и грижа. А защо не и за подарък на любими хора? 🙂
Може да посетите фейсбук страницата ми ” Балсамите на Паула- натурална козметика”
С най-добри пожелания,
